Kolizja czy wypadek mogą wprowadzić spory chaos do codziennego życia, zwłaszcza jeśli samochód, którym poruszasz się na co dzień, trafi do warsztatu. W takich sytuacjach warto wiedzieć, że przysługuje Ci samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy lub Twojego AC. To wygodne rozwiązanie pozwala zachować mobilność podczas naprawy Twojego pojazdu. W tym artykule omówimy najważniejsze informacje o tym, kiedy i jak możesz skorzystać z samochodu zastępczego oraz jakie masz prawa w tym zakresie.
Pojazd zastępczy przy szkodzie z OC sprawcy
Samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu na cały okres, gdy jest on pozbawiony swojego pojazdu. Jest to więc czas od chwili wystąpienia kolizji, oczekiwania na kalkulacje, zamówione części, naprawę uszkodzeń, aż do odbioru auta. Zakładając oczywiście, że pojazd posiada uszkodzenia, które wykluczają go z możliwości poruszania się po drogach publicznych np. pęknięta szyba, pęknięta lampa, pęknięty zderzak z ostrymi krawędziami (zatrzymany dowód rejestracyjny).
W przypadku kiedy szkoda jest na tyle drobna, że nie wpływa na bezpieczeństwo i zgodność z przepisami podczas poruszania się pojazdem po drogach publicznych, pojazd zastępczy otrzymujemy wyłącznie na okres naprawy w warsztacie. Podczas innych czynności oczekujemy poruszając się w tym okresie własnym (sprawnym) pojazdem. W przypadkach gdy nasz pojazd musi oczekiwać długi czas na mało znaczącą część zamienną, zdarza się iż pojazd jest usprawniany na czas oczekiwania na tę część – naprawiane są inne uszkodzenia. Ma to na celu redukcję kosztów ubezpieczalni na pojazd zastępczy. Takie działanie ubezpieczalni jest zgodne z prawem pod warunkiem, żę brakująca część nie ma wpływu na bezpieczeństwo oraz wartość użytkową usprawnianego pojazdu.
Samochód zastępczy a szkoda całkowita
Jeśli pojazd uległ szkodzie całkowitej, ubezpieczyciel pokrywa koszt pojazdu zastępczego od dnia zdarzenia do otrzymania odszkodowania lub dnia nabycia innego pojazdu*. Ubezpieczyciele zazwyczaj żądają zwrotu pojazdu w dniu wypłaty odszkodowania. Ciężko jest jednak kupić inne auto z dnia na dzień. W związku z tym należy z ubezpieczycielem negocjować i poprosić na przykład o 1-3 tygodnie czasu na zakup nowego pojazdu.
*chyba że pojazd uległ szkodzie całkowitej, ale jego stan techniczny pozwala na dalsze użytkowanie na drogach publicznych zgodnie z przepisami. Przykładem może być 25 letnie BMW serii 7, gdzie uszkodzono przednie i tylne drzwi. Wartość nowych, oryginalnych drzwi w szczególnych przypadkach może przewyższać wartość pojazdu uszkodzonego, mimo iż autem można dalej się poruszać.
Jaki samochód zastępczy możesz otrzymać?
Pojazd zastępczy powinien być tej samej klasy co pojazd uszkodzony. Wiek nie ma tu wielkiego znaczenia – ma zapewniać podobny poziom komfortu i funkcjonalności. Ubezpieczyciel pokryje koszt wynajmu samochodu tej samej klasy lub niższej.
Na przykład:
- Właściciele aut miejskich otrzymają pojazdy klasy ekonomicznej.
- Właściciele większych samochodów (np. SUV-ów) mogą liczyć na odpowiednie modele o podobnych parametrach.
Jeśli wynajmiemy auto wyższej klasy, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów w całości.
Poszkodowany podczas użytkowania pojazdu zastępczego pokrywa koszty związane z eksploatacją np. paliwo, parking, myjnię. Standardem jest, że do wypożyczalni zwraca się auto z tym samym stanem paliwa.
Pojazd zastępczy z AC lub assistance
W przypadku auta zastępczego z AC lub assistance jesteśmy ograniczeni do zapisów w OWU ubezpieczenia, które mówią o maksymalnej ilości dni pojazdu zastępczego (czasem to tylko 2 dni) oraz o klasie pojazdu zastępczego. Assistance nie gwarantuje nam pojazdu zastępczego w każdej sytuacji – wszystko jest zależne od OWU ubezpieczenia.
Najczęstsze problemy
Ubezpieczyciel nie ma prawa ograniczać Twojego prawa do auta zastępczego, chociaż zdarzają się takie przypadki.
“Drobne uszkodzenie”?
Częstym problemem przy drobnych szkodach jest stwierdzenie czy pojazd po szkodzie nadaje się do dalszej eksploatacji podczas oczekiwania na części. Rozwiązaniem tego problemu jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję. Jeśli policja nie zatrzymała dowodu rejestracyjnego, lub policji nie było na miejscu, stan techniczny można zweryfikować w Stacji Kontroli Pojazdów. Taka diagnoza może być podstawą do ostatecznej oceny stanu technicznego pojazdu.
Jak długo mogę korzystać z auta zastępczego?
Często przy naprawie szkody ubezpieczalnie udostępniają pojazd zastępczy wyłącznie na okres jaki zostaje przez nią wyliczony na naprawę, tzw. czas technologiczny naprawy.
Wyliczanie czasu technologicznego naprawy przez ubezpieczalnie jest uzależnione wyłącznie od czasu wyliczonego w programie eksperckim takim jak Audatex lub EurotaxGlass’s. Czas jaki zostaje wyliczony przez program dzieli się zazwyczaj przez 6,4 i otrzymujemy sugerowany czas technologiczny naprawy. Do tego dodaje się zazwyczaj 2 dni tzw. organizacyjne. Czas jaki jest określony w programach eksperckich to czas jaki osoba dobrze zaznajomiona z technologiami napraw i modelem pojazdu potrzebuje na naprawę pojazdu (tzw. czas mistrza). Czas ten nie uwzględnia jednak tego, że nie wszystkie warsztaty naprawiają samochody jednej marki. Stanowi to istotne utrudnienie dla warsztatów, aby zmieścić się w tym czasie. Ponadto czas ten nie uwzględnia czasu schnięcia materiałów, ewentualnych przestojów technicznych czy organizacyjnych, poprawek, wieku pojazdu (korozji śrub), czasu jaki jest potrzebny na dobór koloru oraz wykonanie próbek lakierniczych, a nawet przygotowania narzędzi do naprawy.
Podsumowanie
Samochód zastępczy to istotna pomoc, która pozwala Ci zachować mobilność podczas naprawy Twojego pojazdu. Pamiętaj, że masz prawo do auta zastępczego z OC sprawcy lub AC, a proces jego uzyskania nie musi być skomplikowany. Warto korzystać z tej opcji, by uniknąć dodatkowych trudności w codziennym życiu.
Jeśli masz pytania dotyczące likwidacji szkód lub potrzebujesz samochodu zastępczego, skontaktuj się z profesjonalnym warsztatem, który poprowadzi cały proces od zgłoszenia szkody po odbiór Twojego naprawionego auta.